Ticari Bilinirlik

Ticari Bilinirlik ve Marka İtibar Araştırma Hizmetleri

Ticari Bilinirlik ve Marka İtibar Araştırmaları İngilizce deyimi ile Due Diligence; kamuya açık bilgi kaynaklarının incelenmesi sonucu hedef şirket, ortak ve yöneticilerinin ticari geçmişi ve faaliyetleri hakkında bilgileri içerir. Bu araştırma şirket evlilikleri, şirket satın ve devirleri sırasında son derece önem taşımaktadır. 

Bu araştırma kapsamında hedef şirket ve yöneticileri hakkında varsa olumsuz mahkeme kararları, etik olmayan davranışlar, haksız menfaat temini, hileli iflas, ve dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı eylemlere karışıp karışmadığının tespiti yapılır. 

Hedef şirket ile ciddi bir ticari ilişkiye geçmeden önce yapılan bu araştırmalar, hedef şirket, ortak ve yöneticileri hakkında olabildiğince kapsamlı bilgiler edinmeyi amaçlar.

Bilinirlik Araştırmaları, yurtdışında özellikle gelişmiş ülkelerde şirket evlililikleri ve hisse devirleri/satın almaları öncesinde tamamen şeffaf bir şekilde yapılan en temel araştırmalar arasındadır. Ticari Bilinirlik araştırmaları ülkemizde son 10 yılda yerli firmalar tarafından da profesyonel olarak kullanılan bir araç haline gelmiştir. Ancak bazı şirketler bu araştırmaları sadece kendi iç imkanlarıyla yaptıkları için ulaşılan sonuçlar genelde yüzeysel ve amaca uygun olamamaktadır.

Prosecure Güvenlik Danışmanlığı hukuk, mali müşavirlik, finans alanlarında son derece güçlü bir profesyonel ekibe sahiptir. Araştırmacılarımız ticari bilinirlik kapsamındaki bilgilerin en doğru kaynaklardan, en kısa zamanda ve gerekli hassasiyetle istenilen dilde/formatta raporlamasını sağlar.

Prosecure yerli ve yabancı birçok firmanın ticari bilinirlik araştırmaları alanında tercih ettiği uluslararası tecrübeye sahip bir şirkettir. Araştırmalarımız sayesinde pek çok ticari bilginin gösterildiğinden çok farklı olduğu başarıyla ortaya çıkartılabilmiştir.

Ticari bilinirlik ve marka itibar araştırmalarındaki temel unsurlar nelerdir?

  • Ticaret Odası Kayıt ve Tescil Kontrolü
  • Yerinde Adres Tespiti
  • Yasal Defterlerin ve Muhasebe Kayıtlarının İncelenmesi
  • İnternet ve Sosyal Medya Araştırmaları
  • Şirket Ortak ve Üst Düzey Yöneticilerinin Sosyal Çevre Araştırmaları
Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibat kurun. 
 

Diğer kurumsal araştırma hizmetlerimiz:

Marka Koruma

İç Denetim ve İç Kontrol

Scroll to Top